Kutlu Doğum Haftası

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM “

Kıymetli DÜZYAYLA’lı Kardeşlerim, hemşehrilerim ve saygı değer okuyucu kardeşlerim.

Hepinizi sözlerin en güzeli olan Yüce Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Allah’ın Selamı, Rahmeti, Bereketi, İhsanı ve ikramı üzerinize ve üzerimize olsun. Ayrıca Dernek yönetimindeki kardeşlerimize de bu nezaketlerinden dolayı teşekkür eder, görevlerinde başarılar dilerim. Diğer kardeşlerim gibi bende kısaca kendimi tanıtayım. 1969 ‘da Çok sevdiğim Düzyayla köyünde doğdum. İlk Okulu Köyümüzde,İmam Hatip Lisesini İlçemiz Hafik’te Okudum.Askerden sonra İstanbul’a Yerleştim. 8 yıl Dergi ve Gazetecilik Yaptım,Otomotiv organizasyonu yapılan sektörde 3 yıl Türkiye bölge müdürlüğü Yaptım. 12 yıldır,İthalat firmasında satış ve pazarlama müdürü olarak çalışıyorum.2011 ve 12 yıllarında Derneğimize bir dönem Başkanlık yaptım. Burada Güncel konular ve Dini alanlarda dilimizin döndüğü kadar sizlerle beraber olmaya ve uzun yazıp sizleri sıkmamaya gayret edeceğim İnşallah. Bu yazımın konusu içinde bulunduğumuz ‘KUTLU DOĞUM’ Hakkında olacaktır.

Kıymetli kardeşlerim, Kutlu Doğum denince, hepimizin alklına hemen Alemlerin Sultanı Efendimiz,Serverimiz,Rehberimiz Hz. MUHAMMED MUSTAFA (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizin Doğumu gelmektedir. Doğru olanda işte budur.

Efendimiz, Miladi 571de 12 Rebiülevvel ayın da Pazartesi günü sabaha karşı Mekke-i Mükerreme de dünyaya teşrif etmişlerdir

Babası, Hz.Abdullah, Annesi Amine Hatun, Dedesi Abdülmuttalip’dir. Babası daha Efendimiz doğmadan vefat etmiştir.Dünyaya öksüz olarak gelmiştir.Anneside, Efendimiz 6 yaşında iken vefat etmiştir.Dedesi Abdülmuttalip ve amca Ebu Talib’in yanında büyümüştür. 25 Yaşında Hz.Hatice annemizle evlenmiştir. 40 yaşında Mekke’deki Hira mağarasında ilk vahiy gelerek Peygamber olmuştur.

Miladi olarak Nisan ayının 20’sine tekabül etmektedir. Bundan dolayı da Diyanet İşleri Başkanlığı’da, her yıl Nisan ayında ‘Kutlu Doğum Haftası’ olarak ilan etmiş ve Ülkenin her tafında çok güzel programlarla Efendimiz (sas) doğumu kutlanmaktadır.

Yani hem hicri, hem de miladi olarak kutlanmaktadır.

Bizlerde Yüce Allah’a ne kadar şükür ve hamd etsek azdır.Çünkü Böyle bir Peygambere ümmet olma şerefini bizlere vermiştir. Alemler onun yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır. İlk insan ve ilk Peygamber Hz.Adem a.s yaratıldığın da cennetin kapısında Ahir zaman peygamberi olan Efendimizin ismi yazmaktaydı. Yani daha insanlık yaratılmadan Efendimizin geleceği haber verilmiştir. Bunun için çok şanslı ve ayrıcalıklı kullarız.Hatta ve hatta bazı peygamberler dahi Efendimize ümmet olmak istemişlerdir. Hz.Muhammmed Mustafa Efendimiz Mi’raç hadisesinde Peygamberlere İmamlık yapmıştır.İşte bundan dolayı çok şanslıyız kardeşlerim öyle değimli ?

Burada Efendimizin Hayatını anlatmaya kalkarsak saatler ve onlarca sayfalar alır.Bu bir Kutlu Doğum Hatırlatması ve giriş yazısı olduğundan şu an buna sadece giriş yapmaktayız, ileri deki yazılarımızda inşallah. Burada bize düşen nedir buna bakalım,

-Efendimize ümmet olmakla beraber onun yolunda gitmektir,

– Efendimizin hayatını en kısa zamanda okuyup öğrenip ona göre yaşamak,

-Hayatımızı Ku’an ve Sünnet’e göre tanzim etmek,

– Çoluk çocuğumuza Efendimizi anlatmak ve öğretmek,

– Efendimize şu an kapımızı çalsa onu davet etmeye hazırmıyız (Ev halimizle,yaşantımızla,İbadet ve taatlerimizle)

-Ahlakımızı ona göre düzenlemeliyiz,

– Efendimize bol bol salatü selam (Salavat) getirmeliyiz.

-Sözde değil Özde Efendimize uymalıyız.

-Unutmamalıyız ki Efendimizin getirdiği İslam Dini son din, Efendimizde son Peygamberdir.

-Hiç olmassa bu yolda karınca misali olup safımızı belli etmeliyiz. Yoksa yaprak misali, rüzgar nereden eserse o tarafa savrulmamalıyız. Yazılacak çok şey var ama ileride inşallah.

– Efendimizin en büyük mucizesi Ku’an-ı Kerim’dir. Efendimiz buyuruyorki, “Şu iki şeye sarılırsanız yolunuzu kaybetmezsiniz.Yüce Allah’ın Kur’an-ı ve Benim Sünnetim”dir.

Bu vesile ile ‘Kutlu Doğum Haftası’nın Bütün alemlere hayırlı olmasını temenni eder, saygılar sunarım.

Bir Hadis-i Şerifle bitirelim, Efedimiz buyuruyor ki “ Yüce Allah’ın yanında ki yerinizi merak ediyorsanız, Kendi yanınızda Allah’ın yerine bakın” İşte kardeşlerim şifre bu düşünelim…

Allah’a emanet olun ,görüşmek ümidiyle…

[show_avatar email=7 align=right user_link=authorpage show_name=true]

________________________________________________________________________________________

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.