Mürşit Hatipoğlu İle Söyleşi

Mürşit Hatipoğlu Mürşit Hatipoğlu OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mürşit Hatipoğlu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teknik Direktörümüz Mürşit Hocayla Düzyaylaspor ve Kendisi Hakkındaki Söyleşimiz

Öncelikle bizlere kendinizi tanıtırmısınız hocam ?

İsmim Mürşit Hatipoğlu. Hatipoğlu ailesinin bir üyesi olarak 1957 yılında Düzyayla’da dünyaya geldim. Uzun yıllardır (1964 yılından beri) İstanbul Seyrantepe’de yaşamaktayım. İki kız iki erkek dört çocuk babasıyım.

Hocam verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ederiz. Futbola olan ilginiz nerden geliyor peki ?

Futbola ilgim çocukluktan geliyor. Mahalle aralarında arkadaşlarımızla oynayarken sevdim bu sporu ve uzun yıllarda zevkle oynadım. Bizim zamanımızda iletişim bu kadar gelişmemişti. Dünya futbolunu büyük turnuvalar sayesinde takip edebiliyorduk. Bizim dönemimizde kendi aramızda oynadığımız mahalle maçları, neredeyse şampiyonlar ligi havasında geçiyor ve en az onlar kadar heyecanlı, çekişmeli oluyordu. Kazandığımız zaman bir daha ki maça kadar mahallede gururla dolaşır; ilgi odağı olurduk. Bu etkenlerde futbola olan ilgimin artmasında etkili olmuştur.

Hangi Takımı taraftarısınız ve idolünüz kimdi hocam ?

Küçüklükten beri Galatasaraylıyım. Galatasaray benim için ayrı bir tutku ama Sivasspor lige çıktığı günden bu yana Sivasspor kimle oynarsa oynasın, iddası olsun olmasın, Sivasspor’u desteklerim. Galatasaray Sivasspor maçı olsun Sivasspor’un hiçbir iddası olmasın, Galatasaray’ın şampiyonluk iddası olsun Sivasspor’un kazanmasını isterim. Çünkü Sivasspor özümüzü yansıtan tek takım. İdolüme gelince kesinlikle Metin Oktay. Hayatımın tüm döneminde hayranlık duyduğum nadir futbolculardan birisidir.

Bizlere birazda futbolculuk kariyerinizden bahseder misiniz ?

Tabiki. 1975-1981 yılları arasında Seyrantepespor’da oynadım. Abacıspor’da oynadım. Ayrıca o takımın kurucularındanım. Daha sonra Gebze’de Beylikbağı sporda oynadım. İlerleyen yıllardaysa Organik Kimya adıyla kurulan fabrika takımında yer aldım. Aktif spor hayatıma 41 yaşında nokta koydum.

Hangi mevkide oynuyordunuz yada en iyi oynadığınız mevki hangisiydi ?

Hızlı ve çabuk bir futbolcuydum sağ ayağımı da etkili bir şekilde kullanırdım. Bu yüzden kanatlar en etkili olduğum mevkidir. Sağ bek, sağ açık ve libero mevkilerinde oynuyordum. En etkili olduğum mevki sağ açıktı.

Ligimiz dışında düzenli olarak takip ettiğiniz bir lig var mı ?

Öncelikle kendi ligimizi düzenli olarak takip ederim. Bunun yanı sıra Almanya ligini yakından takip ederim. 

 Almanya liginde favori takımız hangisi ?

 Bayern Münih

 Bildiğiniz üzere günümüzün en popüler liglerinin başında İspanya ligi geliyor ve bununda en temel nedeni Barcelona – Real Madrid gibi yıldızlar topluluğu takımların o ligde yer alması. Sizce Barcelona mı Real Madrid mi daha güçlü ?

Barcelona kadro yapısı olarak oyun sistemi olarak açık ara önde.

Peki Ronaldo mu daha iyi Messi mi ?

Tabiki Messi . Oyun zekası, çabukluk ve teknik olarak Ronaldo’dan bir adım daha önde. Ronaldo da süperstar seviyesinde bir futbolcu ama biraz şanssız. Şanssızlığı şu: Messi’yle aynı dönemde oynaması ve Messi’ye rakip olması

Dünya Futboluyla ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz hocam. Biraz da Düzyaylaspor maceranızdan bahsedebilir miyiz ? Takımın başına geçmeniz nasıl oldu ? Bu süreci bizlere anlatır mısınız ?

HAFED turnuvasına izleyici olarak gittik. O Turnuvada takımı Yaşar Kınık çalıştırıyordu ve teknik sorumlusu oydu. Turnuva bitiminde Yaşar Kınık takımı bıraktığını açıkladı. Şimdiki dernek başkanımız Metin Ercan o zamanki dernek yönetim kurulu içerisindeydi. O zamanlar da gençlerimizin bu tip aktiviteler sayesinde tanışıp kaynaşması için uğraş veriyordu. Yaşar Kınık’ın devretmek istediği bu görevi benim yapmamı istedi. Görevi seve seve kabul ettim. Ve Düzyaylaspor maceramız başladı.

Bu yıl Takımın başındaki kaçıncı yılınız ?

Bu seneyle birlikte üç yıldır Düzyaylaspor’un teknik direktörüyüm.

Bu görevden her hangi bir maddi kazanç elde ediyormusunuz ?

Kesinlikle hayır. Hiçbir maddi kazancım ve böyle bir beklentim yoktur. Tek isteğim ve beklentim: Köyümüzün katıldığı turnuvalarda hep zirveye oynaması ve şampiyonluklar elde etmesidir. Kazanacağımız bir turnuva şampiyonluğu benim için her şeyden daha değerlidir.

Düzyaylaspor’un sizin yönetimizdeki başarıları nelerdir hocam ?

2011 HAFED turnuvasında çeyrek final oynadık. Şu an yer aldığımız İSDERFED Dostluk Turnuvası’nında en güçlü favorisiyiz.

Bu üç yıllık süreçte unutamadığınız bir maç var mı ?

Evet. 2011 de çeyrek final oynadığımız Çınarlı maçı.

Sebebi nedir hocam ?

Çınarlı Köyü o maça dört otobüs dolusu taraftarla geldi. Ve tüm sahayı çepeçevre sardılar. 1-0 geriye düştük daha sonra 1-1 i yakaladık.  Ben oyuncularıma taktik vermek için saha kenarına yaklaşamıyor, sesimi duyuramıyordum. Oyuncularım da atmosferden etkilenmişti. 1-1’den sonra boş kaleye iki tane mutlak golü kaçırdık. Maçın hakemi de taraftarın etkisinde kalmıştı. Neredeyse tüm futbolcularım tekme yedi ve hakem lehimize olan birçok kararı aleyhimize verdi. Maçtan sonra hakem yanıma gelip “Hocam farkındayım, size karşı haksızlık yaptım; ama ben tam anlamıyla profosyonel bir hakem değilim. Dolayısıyla bu taraftar baskısını kaldıramadım. Adınıza  hatalı kararlar verdim farkındayım ve özür diliyorum” dedi. Belki o maça bir otobüsle bizim köylülerimiz gelse ve saha kenarındaki yerlerini alsa her şey daha farklı olurdu. Hakemin içtenlikle söylediği sözler ve özür dileme erdemine sahip olması tek tesellim oldu. En azından sahada değil taraftarla mağlup olduğumuzu bilip özgüvenimizi kaybetmedik.

Şu an ki kadromuz nasıl hocam ?

Çevre köyler içerisinde en genç ve en iyi oyuncu kadrosuna sahibiz.

Köylülerimizin takımımız hakkında fikir sahibi olması adına takımımızı ligimizden bir takıma benzetecek olursak kime benzetebiliriz ?

Sivasspor’a benzetebiliriz. Rakibe göre maç oynayan bir takımız. Oyun içinde çok rahat bir şekilde dizilişimizi değiştirebiliyoruz. İstediğimiz takdirde ve oyuncularımız gününde olduğunda yenemeyeceğimiz takım yok.

Takım olarak bu yılki hedeflerimiz neler peki ?

Hedefimiz HAFED’de şampiyon olmak. Beş yıldır katıldığımız ve kazanamadığımız turnuvayı bu yıl kazanmak

HAFED Turnuvası ne zaman başlayacak ?

Tam tarihi henüz belli değil ama mart ayının içinde başlayacak

Şu an mücadele ettiğimiz İSDERFED Dostluk turnuvası nasıl geçiyor ?

Şu an namağlup bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Karlı ile 4-4 berabere kaldığımız bir maç var onun haricinde tüm maçları kazandık. İSDERFED Dostluk Turnuvası bizim için HAFED turnuvasına bir ön hazırlık niteliğinde. İSDERFED’in organizsayonu biraz zayıf bunu da yeni meydana gelen bir oluşum olmalarına bağlıyorum. İlerleyen dönemlerde daha iyi turnuvalar organize edebilirler. Bunu zaman gösterecek. HAFED Turnuvası daha ciddiyetli, disiplinli ve maçlara ilginin daha yoğun olduğu bir organizasyon. HAFED turnuvasından sonra, en az 3-4 oyuncumuzu yarı profosyonel takımlara verme durumumuz var. Turnuvadan sonra oyuncularımız için tüm teklif ve seçenekleri değerlendireceğiz.

Hocam sona doğru yaklaşırken gençlerimize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

Öncelikle şunu söylemek istiyorum hangi sporu seviyorlarsa; vücut yapısı, yetenek olarak hangi spora daha uygunlarsa o spor dalıyla uğraşsınlar. Futbol oynayan ve takımımıza gelmek isteyen tüm gençlerimize kapımız açık. Takımımızda “ben de oynamak istiyorum” diyen herkese yer var. Hiçbir oyuncuyu, ne sebeple olursa olsun, asla geri çevirmeyiz.

Köylülerimize bir mesajınız var mı ?

Köylülerimize iletmek istediğim birkaç şey var. Öncelikle vakit buldukları takdirde onları maçlarımızı izlemeye davet ediyorum. Takım tüm Düzyayla’nın takımıdır. Takımımız için formalar yapıldı A dan Z ye tüm ekipmanlar alındı. Allah’a çok şükür malzeme konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Tek sıkıntımız köylülerimizin maçlarımıza gerekli ilgiyi göstermemeleridir. Umuyorum zamanla bu sıkıntımızda ortadan kalkacaktır. Son olarak tüm köylülerimizin dernekçiliğe ve dernek çalışmalarına katılmalarını, gençlerimizin de bu konuda özendirilmesini istiyorum.

Vakit ayırdığınız ve sohbetiniz için teşekkür ederiz hocam umarım amaçladığımız başarılara sizinle kavuşuruz.

Ben teşekkür ederim. İnşallah hep birlikte Düzyaylamızı en iyi noktalara taşırız.

2 Responses to Mürşit Hatipoğlu İle Söyleşi

  1. tekin dedi ki:

    hocam ağzınıza, yüreğinize sağlık çok güzel bir söyleşi olmuş. içindeki birlik mesajları daha bir güzel hale getirmiş sohbeti.şahsım adına düzyaylaya verdiğiniz önem, emek, fedakarlık ve sevginizden dolayı size teşekkür ediyorum..

  2. TEŞEKKÜR EDİYORUM RAŞİT ÇOK GÜZEL BİR SÖYLEŞİYDİ ELİNE SAGLIK İNŞALLAH TURNUVA SONUNDA MUTLU BİR ŞEKİLDE BİR SÖYLEŞİ DAHA YAPARIZ TEŞEKKÜR EDİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.