Rahmet Ve Bereket Mevsimi

Hazreti Peygamber Üç Aylar hakkında şöyle buyurmaktadır:
“Recep Allah’ın ayı, Şâban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.
“Ey Allah’ım! Recep ve Şâbanı bize mübârek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.”
Recep ayı, gerek İslâm’ın Arap yarım adasına yayılmasından önce, gerekse daha sonra mukaddes bilinen bir aydır. İslâm dini tebliğ edilmeden önce bu ay girer girmez, Arap kabileleri arasında harp etmek, baskın ve çapulculuk yapmak yasaklanır, herkes bu ayda kendisini emniyet ve selâmette hissederdi.
Bu mübarek aylar içerisinde öyle feyizli geceler vardır ki, Yüce Allah’ın rahmet ve mağfireti bu gecelerde müminler üzerine yağmur gibi yağar. Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaib kandili, Allah Teâlâ’nın kullarına bol bol bağışta bulunduğu, az ibadetlerine karşılık çok ecir verdiği bir rağbet gecesidir.
Regaib gecesi, duâların kabul olunduğu ve Allah’ın, isteyen kullarına ihsan ve ikramının bol bol olduğu bir gecedir. Regaib Kandili, Recep ayının 27. gecesindeki Mirac ve Şâban ayının 15. gecesindeki Berat Kandillerini, Ramazan ayını, Kadir Gecesini, Ramazan ve Kurban Bayramlarını müjdeleyen mübârek bir gecedir.
Üç aylar, mü’minin hayatında dikkat etmesi gereken en önemli manevi mevsimler. Zira bu mevsim, Allah Rasulü’nün (sas) hayatında çok önemliydi. O, Recep ayının girişiyle birlikte ibadet hayatını daha da derinleştirip, ahlaki özelliklerini güzelleştirmekteydi.
Bireysel anlamda bu şekilde hareket ederken, etrafındakileri de uyarıp, bu ayları kulluk bilinci içinde geçirmeye özendirirdi. Efendimiz’deki bu manevi hazırlık bizler için de örnek teşkil ediyor.
Peygamber Efendimiz (s.a.s), “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” hadis-i şerifiyle üç ayların faziletini ve önemini hatırlatıyor. Efendimiz, “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını hakkımızda bereketli kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” duasıyla üç aylara girermiş.
Bu vesile ile üç aylar ve Regaip kandilinin bütün insanlığa sevgi rahmet huzur ve barış getirmesini cenabı rahmandan niyaz eder Kandilinizi Kutlarım …
ALLAH’A EMANET OLUNUZ …

[show_avatar email=16 align=right user_link=authorpage show_name=true]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.